این پایگاه اینترنتی، متعلق به ضیافت استادان مرکز هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی می باشد.
چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
سامانه ها


پیوندها

ايران توانا

اخبار > جريان‌شناسي روشنفكري ديني موضوع طرح ضيافت انديشه استادان واحد دزفول
 


شماره خبر :٥٣٩٨٠٣   تاریخ انتشار خبر : 1397/03/23 ا ٠٩:٤٨
 
جريان‌شناسي روشنفكري ديني موضوع طرح ضيافت انديشه استادان واحد دزفول
طرح ضيافت انديشه ويژه استادان با عنوان كارگاه جريان شناسي روشنفكري ديني در ايران معاصر با حضور جمعي از مسئولان و استادان در سالن ضمن خدمت دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول برگزار شد.

طرح ضيافت انديشه ويژه استادان با عنوان كارگاه جريان شناسي روشنفكري ديني در ايران معاصر با حضور جمعي از مسئولان و استادان در سالن ضمن خدمت دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول در اين كارگاه گفت: روشنفكري به خصوص روشنفكري ديني در عصر حاضر يكي از پديده هاي اجتماعي است كه اكثر متفكران و نخبگان دغدغه شان روي اين بحث متمركز است. ما نياز داريم اعتقادات، مباني ديني و مباني فكري روشنفكران را بشناسيم و ديدگاه شناختي در اين زمينه پيدا كنيم تا الگوهاي رفتاري مناسبي در جامعه داشته باشيم.

دكتر علي افروس اظهار كرد: اين موضوعات به لحاظ چالشي بودن كمتر بررسي شده و به خاطر چالش ها و پرسش و پاسخ هايي كه در اين زمينه وجود دارد، كمتر مورد توجه قرار گرفته است. در اكثر كشورها هميشه بين علم و دين جدال ها، چالش ها و دعواهايي وجود داشته كه نياز است در زمينه اين مباني بحث شود. افروس عنوان كرد: اميد آن كه بتوانيم از اين بيانات ناب روشنفكران مسلمان استفاده كنيم. كشور ايران، كشوري اسلامي است و بايد مباني ديني را شناخته و به نحو احسن آنها را در زندگي خود پياده سازيم.
در عصري زندگي مي كنيم كه در جاي جاي جهان فرقه هاي انحرافي زيادي ديده مي شود. و از سوي دشمنان براي كشورهاي مسلمان همواره همراه با خشونت هاي زيادي مي باشد. اميدواريم برگزاري اين دوره ها بتواند به نوعي براي دانشگاه ها و جامعه مثمر ثمر واقع شود.

دبير هم انديشي واحد دزفول هم در اين دوره گفت: روشنفكري ديني در عصر معاصر بسيار مهم و پركاربرد براي اساتيد است. ان شاءالله بتوانيم بدون دغدغه و فراخ خاطر مسائل و دروس كارگاه را فراگرفته و در جامعه و دانشگاه به نحو احسن از آنها استفاده كنيم. دكتر مسعود خردمندپور به امتيازات دوره اشاره كرد و ادامه داد: 8 جلسه براي اين كارگاه در نظر گرفته شده و شركت اساتيد در دوره معرفت افزايي علاوه بر جنبه فرهنگي و كاربردي آن، مي تواند براي اساتيدي كه در شرف تبديل وضعيت به دانشياري يا استاد تمام هستند مفيد واقع شود.

رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد استان خوزستان نيز اظهار كرد: انسان داراي دو بعد ماده و معنا (روحانيت) است. علماي فلسفي معتقدند كه بعد معنوي انسان اصيل و بعد مادي وي فناپذير است. در حقيقت آنچه كه فناناپذير است، بعد معنوي است. لذا چون صحبت از معنويت و روحانيت است، صحبت ظرفيت بي نهايت است كه ايجاب مي كند از بعد معنوي و روحانيت نگهداري شود. جوانمردزاده گفت: همانطور كه بدن ما انسان ها بايد از ابتلا به بيماري ها، آفات و بلاها نگهداري شود، روح ما نيز بايد از گزند انواع آفات و بلاها نگهداري شود. چرا كه روح سالم در بدن سالم است. انسان همانند ظرف و روح وي مظروف مي باشد. لذا بايد براي مظروف كه خود روح است يك سري موارد تعريف كرد كه امروز با عنوان بهداشت روح بيان مي شود. بايد از مظروف مراقبت نمود تا به بيراهه كشيده نشود.
در راس اين مظروف انديشه هاي انسان است و اساس شناخت شخصيت هر انساني انديشه، تفكر و تعقل مي باشد. جوانمردزاده افزود: از نظر اسلام اصولي استنباط شده و در راس اين اصول، اصل توجه به اصول و ظرفيت رواني و عوامل تقويت كننده آن است. بر اساس اين اصل بايد آموزش ما تحول پيدا كرده و ادبياتي كه در آموزش از آن استفاده مي كنيم تغيير كند. هرگاه احساس شد كه ادبيات و آموزش ما قديمي بوده و تكراري شده لازم است كه روش ها و ادبيات جديدي را تدوين كنيم.
رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد استان خوزستان گفت: مقام معظم رهبري مي فرمايد: «روشنفكران هيچ گاه دوست ندارند علني حكومت كنند». اكنون روشنفكري بيمارگونه اي بدون توجه به اصل روان افراد وارد جامعه ايران و جوامع اسلامي شده كه نتوانسته اند پايه محكمي را براي خود تثبيت كنند. زيرا دين مبين اسلام، ديني كامل است. وي با بيان اين مطلب كه جهان ما در حال بالندگي است عنوان كرد: ما بايد به گونه اي در اين مسير حركت كنيم كه هميشه از نظر علم و دانش به روز باشيم. تا سبقت دانشجو از استاد اتفاق نيفتد و بين استاد و دانشجو گسل و شكاف ايجاد نشود. از جمله خطرات جدي كه جامعه علمي ما را تهديد مي كند، گسل بين دانشجو و استاد است.
جوانمردزاده به خطرات جدي كه جامعه علمي ما را تهديد مي كند اشاره كرد و گفت: اساتيد و مدرسان ما بايد در كسب علم و پويايي علمي تلاش كنند و به سمت بالندگي حركت كنند. شوراي انقلاب فرهنگي اعلام كرده كه همه اساتيد بايد در طول دوره تدريس خود به كسب دوره هاي معرفت افزايي و هم انديشي براي ارتقا استفاده كنند. هر انساني در هر پست و مقامي نياز به پويايي علم دارد و اميدواريم با شركت در اين كارگاه هاي هم انديشي به پويايي علمي دست پيدا كنيم.


خروج
 © حقوق مادی و معنوی این پایگاه اینترنتی، متعلق به " مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی " می باشد.